Április bolondja – még a borsodi rendőrök is vették a lapot

Megosztás

Április elsején gyakran előfordul, hogy az emberek egymást ugratják, hiszen a népi hiedelem szerint ez nem más, mint a “bolondok napja”. Lapunk szerkesztősége is fontolóra vette, hogy előáll valami bravúros ötlettel, azonban a megyei rendőrség gyorsabbnak és kreatívabbnak bizonyult.

A bolondok napját évszázadok óta április 1-jén ünneplik a különböző kultúrák, bár ennek a pontos eredete máig rejtély. Az áprilisi bolondok napi úgymond hagyományok közé tartozik többek között az álhírek terjesztése vagy mások megviccelése. A népszokás szerint ha valakit április elsején rászednek, akkor a „bolondját járatják vele”, így ő lesz „április bolondja”. Ám míg ennek pontos eredetét homály fedi, a média és a nagy márkák bolondok napi poénjainak felkarolása biztosítja a nem hivatalos ünnep hosszú élettartamát.

A borsodi rendőrök pedig csatlakoztak a szokáshoz és a következő poénnal tették színesebbé közösségi oldalukat:

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

A “jeles nap” alkalmábó a Borsod megyei rendőrség is úgy döntött, hogy megtréfálja a lakosságot. Természetesen a képre kattintva semmilyen további információt nem kapunk a sebességmérők helyzetéről

Egyes történészek azt feltételezik, hogy kelta eredetű népszokás volt, míg mások szerint a bolondok napjának eredete 1582-re nyúlik vissza, amikor Franciaország a Julianus-naptárról áttért a Gergely-naptárra, miután a tridenti zsinat 1563-ban felszólította erre. Így azok az emberek, akik csak „lassan értesültek” a hírekről, esetleg nem vették észre, hogy az új év kezdete január 1-jére tolódott, azok március utolsó hetétől április 1-ig folytatták az ünneplést. Ezért is váltak a viccek és álhírek célpontjává, és elkezdték őket „április bolondjának” hívni. A korabeli csínytevések közé tartozott például, hogy papírhalat helyeztek a hátukra, és „poisson d’avril”-nak (magyarul áprilisi halként) hívták őket, ami állítólag egy fiatal, könnyen fogható halat és egyben egy hiszékeny embert is szimbolizál – írja a History.com online történelmi portál.

Fotó: Google/illusztráció
Forrás:Ng.24.hu

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek